Göncz Árpád: az amerikaiak készek beruházni nálunk
london politikai támogatást ígér
margaret thatcher tárgyalásai budapesten
„majd a magyarok is meglátják a különbséget...”
szabÓ barnabÁs felvÉtele
göncz Árpád köztársasági elnök közvetlenül az egyesült Államokból való hazatérése után rövid exkluzív interjút adott a népszabadságnak.
— kin ük úr! látogatása során milyen reményeket és milyen esetleges aggodalmakat tapasztalt amerikai részről a magyarországi események alakulásával kapcsolatban?
— először is valami hihetetlen optimizmust érzek, amely azután, az embert magát úgyszintén' optimizmussal tölti el. a múltkori látogatásom óta erősen megnöveke deitt beruházási kedvet éreztem. igen tekintélyes üzletemberekkel tárgyaltam, akik nagyon jelentős befektetéseket akarnak magyarországon eszközölni. Ök messze túl vannak már ez ügyben a tapogatózás stádiumán. nem pillanatnyi haszonra törekszenek, hanem eleve számolnak azzal, hogy nyolctíz esztendő alatt nem térül vissza egy beruházás: ők a keleteurópai jelenlét és a későbbi előnyök érdekében fektetnének be komoly összegeket ia magyar iparba. eat tapasztalni számomra nagyon jóleső érzés volt. ugyanakkor a privatizáció ütemét kissé lassúnak és vontatottnak találják, a törvényhozásnak e munkáját, amely lehetővé teszi az akadálytalan együttműködést.
— szóba kerülteke általános aggodalmak a térség helyzetével kapcsolatban?
— minduntalan felmerültek aggodalmak, nem annyira
a térség, mint inkább az egyes közép s keleteurópai országok belső életével kapcsolatban. a nacionalizmus jelenségének gyakoribb megjelenése és felerősödése volt az egyik olyan tényező, amelyre több ízben felhívták a figyelmemet. ezek a jelenségek aggasztják és nyugtalanítják az amerikai kormányzatot. a másik: több ízben találkoztam magyarországi antiszemita megnyilvánulások elítélésével.
a köztársasági elnök hangoztatta), hogy e kérdésekkel kapcsolatban semmiféle retorzióról, nyomás lehetőségéről nem esett szó — egyszerűen annak adtak hangot, hogy az ilyen megnyilvánulásokat nehezményezik.
v. p.
*
az egyesült Államokból való elutazása előtt göncz Árpád az mtinek adott interjújában kiemelte annak jelentőségét, hogy a legnagyobb usa cégek magyarországi képviseletek felállítására készülnek. a magyar belpolitika negatív jelenségeiről szólva az antiszemitizmus mellett szólt arról is, hogy az egyesült Államokban mély megdöbbenést keltett a trianoni emlékművel kapcsolatos vita. „ha azt akarjuk, hogy jelen legyünk ezen a piacon és hitelünk legyen, ezeket a nagyon egészségtelen jelenségeket valamilyen módon ki kell küszöbölni” — mondotta.
(diplomáciai tudósítónktól.)
politikai tárgyalásokban és protokolláris eseményekben egyaránt zsúfolt volt margaret thatcher brit miniszterelnök tegnapi programja. a vendég találkozott göncz Árpád köz társasági elnökkel. plenáris ülést tartott a két országnak a kormányfők által vezetett tárgyalóküldöttsége is. margaret thatcher — immár férjével, denis thatcherrel együtt — látogatást tett a budapesti Értéktőzsdén, és magánvállalkozókkal közösen vett részt a tiszteletére adott b??féebéden.
kora reggel raoul wallen berg szobránál helyezett el virágot margaret thatcher, majd a hősök terén koszorúzta meg az ismeretlen katona sírját. ezt követően a parlamentben ültek asztalhoz a delegációk.
a tárgyalásokon részt vett lászló balázs kormányszóvivő is. tőle megtudtuk, hogy a brit kormányfőt nagyon érdekelték a magyar gazdasági átalakulás részletei. margaret thatcher megerősítette, hogy október elsejétől kezdődően eltörlik a vízumkényszert a két ország között. bejelentette, hogy a bbc szeretne hullámhosszt igényelni magyar nyelvű adásának magyarországi sugárzásához.
ez utóbbihoz antall józsef még egy kis türelmet kért, hivatkozva a sok kérelmezőre és a készülőben levő sajtó és telekommunikációs törvényre. a magyar kormányfő kiemelte.
hogy a privatizációs programból semmilyen formában sem rekesztik ki a külföldi befektetőket: akár 100 százalékban külföldi tulajdonú vállalatok is létrejöhetnek. csupán a kiskereskedelem privatizációja jelent kivételt, mert a' kormány ezzel elősorban a hazai kisvállalkozókat kívánja támogatni.
antall józsef brit támogatást kért a hazánk és az európai közösségek tárgyalásainak felgyorsítása érdekében.
hogy 1992 januárjáig aláírható legyen a társulási szerződés.
válaszában margaret
thatcher fenntartás nélküli támogatást ígért. hozzátette, sürgetni fogják a brüsszeli apparátust. amely szerinte hajlamos az időhúzásra. nagy britannia azt szeretné, ha a társulási szerződés szövegében benne lenne az a kitétel is, hogy ez csak az egyik lépcsőfok a magyarország teljes jogú tagsága felé vezető úton.
margaret thatcher megígérte: hazatérve megvizsgálja,
miért olyan tartózkodóak a londoni city bankjai a hazánknak nyújtott hitelek terén. a cocomlista további kurtítását sürgető magyar kérés ügyében viszont türelmet kért, mondván, hogy a listán már csak a valóban legérzékenyebb, védelmi szempontból stratégiainak tekinthető tételek maradtak.
(folytatás a 3